Nie chcemy namawiać nikogo do kupowania drogich i wymyślnych prezentów, a raczej do poświęcenia tego dnia całej uwagi swojemu dziecku. Czyli zrobienia tego, na co zazwyczaj – w biegu – nie mamy czasu. Jak zorganizować Dzień Dziecka, by dziecko zapamiętało go na długo?
Od rana na „TAK”
Zastanawialiście się kiedyś, jak często dziecko w ciągu dnia słyszy „nie”? Mogę dziś iść spać później? Mogę zjeść czekoladę? Mogę iść do kolegi? Mogę obejrzeć jeszcze jeden odcinek?...
Spróbujcie tego dnia przymknąć oko na niektóre sztywne zasady. Pozwólcie zjeść na śniadanie płatki, nawet jeśli nie są superpożywne. Nie patrzcie co chwilę na zegarek. Przygotujcie się do Dnia Dziecka tak, by nikt nie musiał się spieszyć, wieszać prania, zerkać do komputera „tylko na chwilę” czy myć auta. Jeśli zazwyczaj macie serdecznie dość siedzenia na placu zabaw przez pięć godzin – tego dnia odpuśćcie. Nie denerwujcie się, jeśli kolejne spodnie zabrudzą się trawą, a obiad zamiast o 14 będzie o 19 Trudno!
Burza mózgów
Kilka dni przed Dniem Dziecka zastanówcie się spokojnie, co możecie tego dnia zrobić. Wymyślcie kilka atrakcji – od tak prozaicznych jak maraton planszówek, przez wyjście do teatru, kina, muzeum, obiad u babci, lody na mieście, spacer po lesie, aż po całodniową rowerową wyprawę. Z całą pewnością jesteście w stanie wymyślić kilkanaście pomysłów na spędzenie tego dnia.
Ale nie podejmujcie decyzji sami. Przedstawcie propozycje dziecku – niech zdecyduje, jak chce spędzić swój dzień. Resztę pomysłów schowajcie do koperty i miejcie jako zapasowe na inne weekendy – w wakacje z pewnością się przydadzą.
Przy okazji możecie się dowiedzieć, co tak naprawdę sprawia dziecku radość. Czasem zakładamy, że na pewno będzie chciało iść na salę zabaw, do kina i na fast food. A tymczasem okazuje się, że największym marzeniem jest 30 minut gry w koszykówkę z tatą.
Niespodzianka? Czemu nie!
Podczas szukania atrakcji na Dzień Dziecka z pewnością przyjdzie Wam do głowy coś, o czym dziecko od dawna marzyło. Może wyjście do parku trampolin? Albo spontaniczna wycieczka nad jezioro i pływanie na wodnym rowerku? Macie już coś na myśli? Doskonale! Zarezerwujcie bilety i… dochowaj tajemnicy. Dzieci kochają niespodzianki!
Żeby żadna chwila z tego dnia Wam nie uciekła, poproś dziecko o robienie fotoreportażu z Dnia Dziecka. Wieczorem usiądźcie i wybierzcie najlepsze zdjęcia, z których możecie zrobić mini album i zostawić na pamiątkę!
Oto kilka pomysłów na atrakcje, które możecie zorganizować:
sprawdź ofertę miejskich pikników – w Dzień Dziecka odbywa się wiele festynów i całkowicie darmowych wydarzeń rodzinnych
seans w kinie
wizyta w muzeum (np. interaktywne, ewolucji lub geologii)
wycieczka do zoo, mini zoo lub do stadniny konnej
piknik w parku
jednodniowa wycieczka do innego miasta i odkrywanie okolicznych atrakcji
wspólne przygotowanie ulubionej potrawy lub deseru
aktywne spędzanie czasu (rower, piłka, rolki, frisbee)
odwiedzenie lodziarni – najlepiej takiej, w której jeszcze nie byliście, albo… swojej ulubionej, koniecznie z jedną kulką lodów więcej niż zwykle
jeśli pogoda nie dopisze – planszówki! Może to dobra okazja do zakupu nowej gry?
a jeśli Wasze dziecko jest fanem gier wideo – pograjcie razem! To też jest wspólny czas i dobra zabawa.
Dzień Dziecka z nastolatkiem?
Choć nastolatki często próbują udowodnić, że nie potrzebują rodziców, Dzień Dziecka to również ich święto. Nie pójdziecie z nimi na plac zabaw, a miejski piknik raczej nie zrobi na nich wrażenia – ale to nie znaczy, że nie da się wspólnie spędzić tego dnia i dobrze razem bawić. Może wspólny koncert, escape room, wspólne gotowanie albo wypad na sushi? A może leniwe popołudnie z filmem i pizzą? Nastoletnie dzieci też chcą czuć, że ten dzień jest wyjątkowy – nawet jeśli na zewnątrz będą udawać, że im jakoś szczególnie na niczym nie zależy.
Wyjątkowy Dzień Dziecka nie musi kosztować fortuny. W tym dniu dajmy od siebie dziecku pełnię uwagi, zaangażowanie i po prostu dobrze się bawmy spędzając czas razem.